Savipagalbos užsiėmimas
Gegužės 29 d. Akmenės rajono paramos šeimai centro Pagalbos šeimai padalinio Ventos seniūnijos socialinės darbuotojos Gitana Griciuvienė ir Asta Kiudulienė su kuruojamų šeimų moterimis susirinko į antrą savipagalbos užsiėmimą pasidalinti įspūdžiais, kaip pavyko pagaminti patiekalus iš praėjusio susitikimo metu užsirašytų receptų. Vienos moterys buvo patenkintos išbandytais naujais gaminiais, kitos buvo dar nespėjusios išbandyti.
Susitikimo metu buvo pagarsinta vienos dalyvės idėja, kuria moteris pažadėjo pasidalinti kito susitikimo metu: parodyti, kaip galima kartu su vaikais įdomiai praleisti laiką, padaryti darbelius iš antrinių žaliavų.
Užsiėmimo pabaigoje moterims buvo rekomenduota pagalvoti, kokius klausimus norėtų aptarti ateinančių susitikimų metu.
Socialinės darbuotojos, dirbančios su šeimomis, G. Griciuvienė, A. Kiudulienė
Šeimų diena Dienos socialinės globos neįgaliesiems centre
Namai… Šeima… Ta vieta, kur esi laukiamas, mylimas ir norisi sugrįžti… Kiekvienoje šeimoje yra savitas gyvenimo būdas, kitaip kuriami tarpusavio santykiai, puoselėjamos skirtingos tradicijos, ugdomos skirtingos vertybės, požiūris į gyvenimą, tarpusavio santykius… Kiekviena šeima skirtingai rašo savo šeimos ir giminės istoriją, bet pagrindiniai dalykai, kurie jungia šeimos narius – meilė, pagarba, pasitikėjimas, dėkingumas, nuoširdumas, pagalba – yra svarbūs kiekvienoje šeimoje.
Tuo mes įsitikinome minėdami Šeimų dieną per Dienos socialinės globos neįgaliesiems centro paslaugų gavėjų ir jų šeimų bendrą susitikimą, kurio metu paslaugų gavėjai ir jų tėvai spalvino bendrą paveikslą. Buvo smagu stebėti, kaip drauge dirba paslaugų gavėjai ir jų tėveliai, o pamatę galutinį rezultatą, likome nustebinti. Šis piešinys dabar kabo dienos centre, primindamas mūsų bendrą susitikimą ir mus džiugindamas.
Apsilankę tėveliai mūsų centre pamatė jų vaikų (paslaugų gavėjų) darbų parodėlę, kuri buvo sudaryta iš įvairių darbelių: ,,Deimantinių dėlionių“ paroda, piešinių pagal skaičius paroda, atviručių, darbelių iš kankorėžių, darbelių iš siūlų, pagamintų užsiėmimų metu, paroda. Darbelių buvo atlikta nemažai ir jie visi buvo atlikti su didele meile. Paslaugų gavėjai džiaugėsi bendrais stalo žaidimais su savo tėvais. Tėvams didelį įspūdį paliko jų vaikų darbeliai, kuriuos atliko būdami Dienos socialinės globos neįgaliesiems centre. Kiekvieno paslaugų gavėjo darbeliai sudedami į individualias darbelių knygas.
Visi, tiek darbuotojai, tiek paslaugų gavėjai, tiek jų tėvai, bendravome prie arbatos ir kavos puodelio bei, vaišindamiesi saldumynais, pasikalbėjome, pasidalijome mintimis. Darbuotojai papasakojo, kaip sekasi paslaugų gavėjams, o tėveliai išreiškė savo pageidavimus dėl darbo su jų neįgaliais suaugusiais vaikais. Išsakyti skirtingi požiūriai dėl vaikų veiklos, tačiau tėvų nuomonės sutapo, kad jų vaikai susirado naujų draugų, kad bendravimo ir socializacijos kokybė pagerėjo. Ypač pagerėjo paslaugų gavėjų emocinė savijauta.
Norėdami paįvairinti susitikimą, drauge su bendrosios praktikos slaugytoja suorganizavome šokių valandėlę, kurios metu paslaugų gavėjai ir jų tėveliai buvo įtraukti į bendrus užsiėmimus. Užbaigdami šeimų dieną, drauge su psichologe, suorganizavome tėveliams apsilankymą relaksacijos kabinete, kuris leido jiems atsipalaiduoti.
Kaip sako garsus medicinos mokslininkas: ,,Geri tėvai duoda vaikams šaknis ir sparnus. Šaknis, kad žinotų, jog turi namus, o sparnus, kad išėję iš namų galėtų taikyti tai, ką išmoko juose.“ Tikimės, kad mažą dalelytę prie sparnų dydžio prisidėjo ir Dienos socialinės globos neįgaliesiems centras.
Dienos socialinės globos neįgaliesiems centras
,,Ką svarbu žinoti apie kontracepciją ir kaip tinkamai pasirinkti apsisaugojimo priemones nuo neplanuoto nėštumo. Lytiškai plintančios infekcijos, kaip jų išvengti“
Vieną gražią dieną Krizių centro gyventojos išklausė bendrosios praktikos slaugytojos Dalios Jurkevičienės paskaitą apie apsisaugojimo priemones nuo neplanuoto nėštumo bei lytiškai plintančias ligas bei pagalbą jų išvengiant. Paslaugų gavėjos susidomėjusios klausėsi slaugytojos pasakojamų dalykų, kaip paaiškėjo – daug dalykų paslaugų gavėjos jau žinojo, todėl ir diskutavo šita tema su slaugytoja.
Norime supažindinti su paskaitos medžiaga, sukėlusia diskusijų tarp paslaugų gavėjų ir slaugytojos. Kontraceptines priemones rekomenduojama vartoti visoms poroms, kurios turi lytinius santykius, bet neplanuoja nėštumo. Tačiau ar visa kontracepcija užtikrina absoliutų efektyvumą, kokią įtaką daro moters sveikatai ir kokiais atvejais geriau vengti bet kokių kontraceptinių priemonių – tai, ką svarbu žinoti apie kontraceptikų vartojimą. Visais šiais klausimais paslaugų gavėjos išgirdo atsakymus, kuriuos moterims pateikė slaugytoja.
Pasakodama apie kontracepciją, slaugytoja paslaugų gavėjoms papasakojo ir apie lytiškai plintančias infekcijas. Žinios apie jas ypatingai svarbios, nes turi didžiulę įtaką porų sveikatai. Negydomos šios ligos gali pridaryti daug žalos tiek moterims, tiek vyrams. Žinomiausios lytiškai plintančios ligos yra ŽIV (žmogaus imunodeficito virusas) ir AIDS (tai paskutinė ŽIV stadija).
Moterys liko patenkintos naujomis žiniomis. Norime užbaigti straipsnį tokiais žodžiais: ,,Kai įsimyli, norisi dalintis viskuo: įspūdžiais, bučiniu, šiluma… Tačiau geriau nesidalinti lytiškai plintančiomis ligomis!“
Bendrosios praktikos slaugytoja Dalia Jurkevičienė
Krizių centro socialinė darbuotoja Nijolė Narščiuvienė
Išvyka ant Šatrijos kalno ir į Auksinio elnio dvarą
Akmenės rajono paramos šeimai centro Vaikų dienos centro paslaugų gavėjai vyko ant vienos iš gražiausių Žemaitijos kalvų – Šatrijos kalno. Paslaugų gavėjai grožėjosi nuostabiais vaizdais nuo Šatrijos kalno, sužinojo, kad kalno apylinkės paskelbtos kraštovaizdžio draustiniu. Skaitydami pažintinio tako stendus, išsiaiškino, iš kur kilo Šatrijos pavadinimas ir kad šis kalnas – mėgstamiausia visų Žemaitijos raganų susirinkimo vieta. Kalno apylinkės atmena čia siautusį „svieto lygintoją“ Tadą Blindą.
Šatrija yra vienas žymiausių archeologinių paminklų Lietuvoje. Tai liudija gausūs archeologiniai radiniai. Išvykos metu paslaugų gavėjai ne tik grožėjosi Lietuvos gamta, bet ir praturtino istorijos, geografijos, biologijos žinias.
Po apsilankymo ant Šatrijos klano nuvyko į Auksinio elnio dvaro kaimo turizmo sodybą. Vaikščiodami po dvaro aplinką pamatėme žinomų žmonių ir personažų statulų, kurios pagamintos iš metalo ir pastatytos dvaro teritorijoje įvairiose vietose.
Sutikome patogiai įsitaisiusių Karaliaus Mindaugo ir Barboros Radvilaitės, Vytauto Kernagio, Tado Blindos skulptūras, pasakos personažę Pepę Ilgakojinę su savo beždžionėle, žvejo, krepšininko, medžiotojo, didžiulio auksinio elnio ir kitas statulas.
Akmenės rajono paramos šeimai centro
Vaikų dienos centras
Savipagalbos užsiėmimas
Gegužės 23 d. Akmenės rajono paramos šeimai centro Pagalbos šeimai padalinio Ventos seniūnijos socialinės darbuotojos Gitana Griciuvienė ir Asta Kiudulienė su kuruojamų šeimų moterimis susirinko į savipagalbos užsiėmimą. Buvo pasirinkta visoms moterims labai aktuali užsiėmimo tema: kaip šeimai pagaminti maistą greitai, skaniai, pigiai. Merginos namuose buvo pasiruošusios papasakoti, kaip gamina savo ,,firminį“, šeimos labiausiai mėgstamą, patiekalą. Kad prisimintų pristatomus receptus, viską kruopščiai užsirašė.
Užsiėmimo laikas prabėgo nepastebimai, merginos atsipalaidavo, viena per kitą pasakojo, kokios jos išmoningos, kaip iš paprastų produktų pagamina įdomius, vaikų mėgstamus, skanius patiekalus.
Baigiantis susitikimui, moterys susitarė kito užsiėmimo metu pasidalinti įspūdžiais, kaip pavyko pagaminti naujus patiekalus.
Socialinė darbuotoja, dirbanti su šeimomis, A. Kiudulienė
Vasarinių gėlių priežiūra
Gėlės – kasdienės mūsų palydovės ir džiaugsme, ir liūdesy. Kiek jausmų išsakoma jomis, kartais nublanksta net žodžiai. Krizių centro paslaugų gavėjus mokėme puošti aplinką pačių užaugintomis gėlėmis, stengėmės, kad paslaugų gavėjai įgytų gėlių sodinimo ir priežiūros praktinių įgūdžių. Svarbiausia sąlyga gėlėms augti yra tinkama ir laiku atliekama priežiūra. Mūsų pagrindiniai darbai buvo gėlų sėklų sėjimas į lovelius, vėliau, daigams užaugus, kai praėjo šalnų pavojus, darbai persikėlė į lauką, kur purenome dirvą, persodinome daigelius į nuolatinę augimo vietą, o peržiemojusias pelargonijas – į lauko vazonus. Dabar beliko laiku tręšti, laistyti ir tikimės, kad apsuptos meile ir rūpesčiu, gėlės mums atsidėkos nuostabiais žiedais.
Krizių centro individualios priežiūros darbuotoja Judita Danelavičienė