Vasarą prisiminus
Skriete praskriejo vasara ir į duris, kaip ir kasmet, pasibeldė rugsėjis. Akmenės šeiminių namų globotiniai (rūpintiniai) dar gyvena vasaros prisiminimais, dienomis, kai galėjo ilgai miegoti, mėgautis nerūpestingu laisvalaikiu, ilgiau vakaroti sporto aikštyne. Atrodo, taip neseniai maudėmės Pragalvio tvenkinyje, žaidėme, mėgavomės saule ir buvo taip gera visiems kartu. Šiandien belieka tik žiūrėti į nuotraukose užfiksuotas džiugias akimirkas ir laukti kitos vasaros.
Individualios priežiūros darbuotojos Jūratė ir Viktorija
Vaikų vasaros stovykla „ Margaspalvė vasara“
Rugpjūčio 5-9 dienomis Akmenės rajono paramos šeimai centro socialinės darbuotojos Kristina Sabaitienė ir Dovilė Spaičienė Papilės seniūnijoje gyvenančius 8-16 metų amžiaus vaikus pakvietė į užimtumo stovyklėlę „ Margaspalvė vasara“. Vaikų socializacijos programą finansavo Akmenės rajono savivaldybė. Vaikų užimtumo metu buvo ugdomi įvairūs vaikų gebėjimai: vaikai įgijo daugiau drąsos, pasitikėjimo savimi, susirado naujų draugų, ugdė naudingus bendravimo įgūdžius. Jaunieji stovyklautojai lavino savo vaizduotę ir kūrybiškumą, mokėsi pasigaminti maistą, vaikai puoselėjo savo fizinę ir emocinę sveikatą.
Pirmąją stovyklos dieną vaikai ugdė savo meninius ir kūrybinius gebėjimus- dekupažo technika meniškai apipavidalino savo daiktadėžę. Papilės neįgaliųjų klubo „ Parama“ narė Irena Lingienė vaikus mokė kaip patiems išsikepti picą. Vaikai miklino pirštukus pjaustydami picai reikalingus priedus ir patys minkė tešlą.
Antrąją stovyklos dieną leidomės į žygį pėsčiomis į Gumbakių kaimą. Buvo ugdomas vaikų fizinis aktyvumas ir ištvermė. Žygiavome per Papilei svarbias lankytinas vietas: pro S. Daukanto paminklą, aplankėme S. Daukanto kapą, S. Daukanto muziejų, Šv. Juozapo bažnyčią, Lakštingalų slėnį, kur vaikai mokėsi atpažinti lakštingalų giesmes. Nužygiavome į laukinių gyvūnų ūkį, kuris įsikūręs Gumbakių kaime. Stovyklautojai galėjo iš savo rankų pamaitinti elnius, juos paglostyti. Gyvūnų terapija suteikia vaikams daugiau meilės, atjautos jausmą. Įsikūrę Gumbakių bendruomenės pavėsinėje- pailsėjome, skanavome pačių ant laužo išsikeptomis dešrelėmis ir zefyriukais, atsigaivinome ledais.
Trečiąją dieną jaunieji stovyklautojai vyko į Šiaulių batutų parką ir vėl buvo fiziškai labai aktyvūs. Po sporto vaikai vyko į Šiaulių Akropolį žiūrėti filmo „ Išvirkščias pasaulis“. Stovyklautojai žiūrėjo nuotaikingą filmą, mokėsi kaip susidraugauti su kasdien kylančiais įvairiais jausmais. Filme buvo pasakojama apie vienuolikametės Railės vidinį pasaulį, jos išgyvenimus. Paauglių brendimas kartais primena duobėtą kelią- būtent taip atrodo vienuolikmetei Railei, kurios tėtis gavo naują darbą ir iš jaukaus gimtojo miesto šeima persikelia į niekad nepailstantį San Francisko miestą. Railę lydėjo penkios emocijos: Laimė, Nelaimė, Baisulys, Pyktis ir Bjaurastis, kurios jai patarė kaip elgtis sprendžiant kasdienines problemas mokykloje ir namie.
Ketvirtą stovyklos dieną stovyklautojai su socialinėmis darbuotojomis ir gide Rita Masiuliene vyko į Telšius. Telšiai- Žemaitijos sostinė įsikūrusi ant septynių kalvų prie Mąsčio ežero. Vaikai galėjo atsipalaiduoti ir pasvajoti plaukdami su laivu po „Mąsčio“ ežerą, pasigrožėti didingu ežeru. Vaikai galėjo ir patys išbandyti valdyti laivą. Vėliau aplankėme Meškų muziejų, kuriame yra virš 5000 įvairiausių meškiukų- nuo pačio mažiausio iki didelio meškino iš stiklo, medžio, pliušo, keramikos, samanų ir tt. Pasak legendos, žemaičius užaugino meškos, todėl ji yra žemaičių globėja. Vaikai padovanojo muziejui kelis savo atsiveštus pliušinius meškiukus. Gidė Rita vaikus supažidino su jaukiu Telšių miestu ir pasiūlė vaikams pažaisti puikų interaktyvų žaidimą, kur reikėjo surasti ežero pakrantės skulptūrose įsikūrusias meškas. Laimėjusių komandų laukė apdovanojimai.
Paskutinė stovyklos diena buvo skirta žirgų terapijai. Vaikai pynė žirgams kasytes, juos iš savo rankų maitino, glostė. Jaunieji stovyklautojai jodinėdami ir būdami kartu su žirgais patyrė daug teigiamų emocijų. Žirgų terapija vaikus nuramina, skatina žmogaus ir gyvūno draugystę, prieraišumą, ji yra taikoma įvairių sveikatos sutrikimų ir sunkumų turintiems vaikams. Jojimo judesiai atpalaiduoja raumenis, gerėja jų tonusas, lavėja įvairių jutimų integracija smegenyse. Karštą vasaros dieną vaikai atsigaivino ledais, ant laužo kepė dešreles ir zefyriukus, dalijosi smagiais stovykloje patirtais įspūdžiais.
Socialinės darbuotojos Kristina Sabaitienė ir Dovilė Spaičienė
Malonumai prie vandens
Vasara – tai laikas, kai norime kuo daugiau laiko praleisti gamtoje, ypač prie vandens telkinių. Apgalvojome, aptarėme ir mes su rūpintine, kaip pasiruošti išvykai prie vandens telkinio, ką reikėtų turėti omenyje, kad išvyka būtų sėkminga ir saugi. Piknikas prie vandens – puikus būdas praleisti laiką su mūsų rūpintiniais. Aišku, pirmoje vietoje yra saugumas. Aptarėme su rūpintine saugų elgesį prie vandens ir vandenyje. Apžiūrėjome prie telkinio informacijos lentą su rekomendacijomis, kaip reikia elgtis prie vandens, turėjome galimybę gyvai palaikyti ir apžiūrėti gelbėjimo ratą. Taip pat aptarėme, kad privalome nešiukšlinti ir palikti vietą tokią, kokią radome. Turėjome su savimi daug skanaus maisto, užkandžių. Nepamiršome pasiimti su savimi žaidimų, piešimo reikmenų atsipalaidavimui. Kartu su rūpintine sugalvojome pripūsti balionus, priklijavome širdeles, su savo mintimis, norais ir svajonėmis ir paleidome į orą.
Išvados. Išvyka prie vandens telkinio – tai puikus būdas pabėgti nuo rūpesčių, pailsėti ir pasimėgauti gamtos grožiu. Mes tinkamai pasiruošėme ir laikėmės saugumo taisyklių, ši išvyka paliks tik pačius geriausius įspūdžius.
Tad visiems rekomenduojame mėgaukitės vasaros teikiamais malonumais!
Individualios priežiūros darbuotoja Liudmila Prochorčuk
Mūsų vasaros veikos kitaip. Savanorystė – kas tai?
Savanorystė! Kas tai? Aš noriu padėti. Aš noriu būti savanorė ir ką turėsiu daryti. Į tokius Agnės klausimus mes pateikėme atsakymus.
Šių metų liepos mėnesį lankėmės Naujosios Akmenės „Maisto banko“ skyriuje. „Maisto bankas“ – viena iš žinomiausių labdaros organizacijų Lietuvoje. Kiekvieną dieną organizacijos sandėlius pasiekia vis daugiau nuo išmetimo išgelbėto, tačiau vartoti dar tinkamo maisto, kuris dar tą pačią dieną išrūšiuojamas ir perduodamas skurstantiesiems Lietuvos gyventojams. „Maisto banke“ ypač svarbi savanorių pagalba. Savanorystė – įvairaus amžiaus žmonių, kurie laisva valia skiria savo laiką, žinias, patirtį ir energiją visuomenės naudai, atliekama veikla, už kurią nėra gaunamas piniginis atlygis. Naujosios Akmenės „Maisto banko“ skyriuje mergaitė galėjo susipažinti su savanoryste ir pati save išbandyti šioje neatlygintoje veikloje. Kai nuėjome į padalinį, mus pasitiko darbuotoja Daiva, kuri papasakojo apie savanorio veiklą, nuo maisto paėmimo iš rėmėjų iki išdalinimo paslaugų gavėjams. Įdomu buvo klausytis, sužinoti labai daug naujo, paskui ir praktiškai išmėginome maisto produktų rūšiavimo eigą. Diskutuodamos prie arbatos puodelio apie savanorio veiklą, padėkojome darbuotojai už pristatymą ir galimybę padėti. Agnė į pagalbą ateis ir kitą kartą, nes, pasak mergaitės, „savanoriai turi didelę širdį“. O mūsų savanoriškas darbas bus toks: prisijungsime prie prasmingos iniciatyvos ir surinksime kuo daugiau stiklainių, kuriuos pristatysime į „Daiktų kiemą“, o jis tikrai perduos „Maito bankui“ maisto perdirbimo virtuvei.
Po prasmingų darbų mes grįžtame į nerūpestingos vasaros dienas: žaidimai, linksmybės ir ledai. Baigiantis gražiausiam vasaros mėnesiui dalyvavome ekspozicijoje „Pievų mergaitė“. Pievose prisirinkome smilgų, gėlių, džiovinome, kirpome, klijavome ir rezultatas – elegantiška pievų mergaitė.
Socialinė darbuotoja Jovita, individualios priežiūros darbuotojos Kristina, Liudmila, Danguolė
Lankėmės Akmenės krašto muziejuje
Akmenės šeiminių namų globotiniai (rūpintiniai) lankėsi Akmenės krašto muziejuje. Pirmiausia apžiūrėjome drugelių ekspoziciją ir Boriso Izenbeko drugelių kolekciją. Pro padidinimo stiklą stebėjome patį mažiausią drugelį, kurio plika akimi ir nepamatysi. Buvo įspūdinga ir labai gražu. Bene didžiausią įspūdį paliko drugelių akvariumas. Sužinojome, kad spalvingi drugelių kokonai atkeliavo net iš keturių žemynų, daugiausiai jų atgabenta iš Pietų Afrikos. Lengviausiai prieinami drugeliai, kuriuos galima paimti, yra „Pelėdos“. Visi drugeliai labai gražūs, spalvingi, turėjome galimybę juos palaikyti rankose ir apžiūrėti. Labai didelį įspūdį paliko madagaskarinis tarakonas, kuris šnypščia. Dar apžiūrėjome menininkės Rūtos Kraujutytės darbų parodą.
Apsilankymas muziejuje paliko didelį įspūdį ir geras emocijas.
Individualios priežiūros darbuotoja Danutė
Žagarės dvaro sodyba
Akmenės r. paramos šeimai centro Dienos socialinės globos neįgaliesiems centro paslaugų gavėjai šiltojo sezono metu skyrė laiko pakeliauti ir aplankyti vietas, kuriose nėra buvę. Viena tokių – Žagarės dvaras.
Žagarės dvaras stovi Žagarės miesto pakraštyje, Joniškio rajono savivaldybėje, netoli Latvijos sienos. Tai miesto įžymybė, kuri dabar priklauso Žagarės regioninio parko direkcijai. Žagarės regioninio parko lankytojų centre yra įrengtos ekspozicijos. Galėjome susipažinti su Žagarės dvaro sodyba ir parko autoriaus G. Kufaldo kūryba. Pasivaikščiojome po parką ir pasidžiaugėme gražia jo aplinka. Paslaugų gavėjų akį džiugino ne tik graži aplinka, bet ir puikus oras.
Akmenės r. paramos šeimai centro
Dienos soc. globos neįgaliesiems centras