Akmenės rajono paramos šeimai centras

Tarptautinė vaikų gynimo diena Ventoje

Birželio 1 diena – Tarptautinė vaikų gynimo diena. Šia proga, norėtųsi prisiminti Justino Marcinkevičiaus eiles „Vaikų Žemė“.

„Išdykauja, žaidžia, liūdi, siaučia,
Nesvarstydami – kodėl ir kam.
Jeigu šita žemė kam priklauso,
Tai pirmiausia žinoma, vaikams.
Mes gi esam tie, kurie jų laukia,
Laukdavo ir lauks visais laikais.
Tik su jais mes jaučiamės suaugę,
O vieni – mes irgi kaip vaikai“.

Saulėtą birželio 1-mosios popietę, smagus Ventos seniūnijos vaikų būrelis, lydimas paramos šeimai centro socialinių darbuotojų Astos Kiudulienės ir Gitanos Griciuvienės, išsiruošė į Ventos pušyną – su misija paminėti Tarptautinę vaikų gynimo dieną – pažaisti, padūkti ir paskanauti, laužo žarijose, paskrudintomis dešrelėmis.

Atvykus į numatytą vietą visi draugiškai kibome į darbus. Vieni užkūrė laužą ir rinko malkas, kiti ruošė stalą – išdėliojo lėkštutes, stalo įrankius, puodelius. Kad laikas neprailgtų, Ventos gimnazijos jaunimo organizacijos „Nestabdyk“ atstovės Vesta ir Liveta pakvietė vaikus į linksmųjų žaidimų ratą.

Išsikepę ir paskanavę, lauže keptomis dešrelėmis, toliau linksmai žaidėme žaidimus, dūkome.

Dėkojame Ventos gimnazijos socialinei pedagogei J. Mikelskienei už pagalbą ir bendradarbiavimą, jaunimo organizacijai „Nestabdyk už finansinę paramą bei šios organizacijos narėms – Ventos gimnazijos moksleivėms Vestai Adomaitytei ir Livetai Lesauskytei už suorganizuotus žaidimus ir puikiai kartu praleistą laiką.

Džiugu, kad buvo galimybė, neformalioje aplinkoje, pabūti su vaikais, pabūti tarp vaikų, ir tuo pačiu prisiminti vaikystę – pabūti vaiku. Malonu matyti vaikų šypsenas, gebėjimą reikšti savo jausmus, mintis ir emocijas.

Parengė socialinės darbuotojos, dirbančios su šeimomis: G. Griciuvienė ir A. Kiudulienė

Kaip rasti bendrą kalbą su vaiku?

Bendravimo prigimtis įžvelgiama žmogaus saviraiškoje, jo sugebėjime perduoti kitiems žmonėms tai, ką galvoja, jaučia, kokį mato save ir supančią aplinką. Bendraudami žmonės labiau atsiveria ir pažįsta vienas kitą, todėl nuo pat mažų dienų tėvai moko savo vaikus bendrauti, kad jie užaugtų ir taptų pavyzdingomis, daug pasiekusiomis asmenybėmis.

Š. m. kovo 9 d. Akmenės seniūnijoje vyko švietėjiška paskaita apie tėvų ir vaikų bendravimo svarbą. Švietėjišką paskaitą šeimoms apie tėvų bendravimo su vaikais subtilybes ir nebendravimo pasekmes vedė Akmenės gimnazijos soc. pedagogė Eglė Radionova.

 Koks turi būti tikrasis tėvų bendravimas su vaikais? Tėvai yra emociniai globėjai ir saugumo garantas bei elgesio modelis. Taigi, kokie yra vaikai, labai priklauso nuo to, kaip su jais elgiasi jų tėvai, kaip sugeba ugdyti vaikų pagrindinius poreikius ir jausmus. Tam, kad vaikų emocinė raida vyktų sėkmingai, reikalingi nuolatiniai šilti santykiai su jam artimiausiu žmogumi. Tai lemia teigiamus lūkesčius, skatinančius bendravimą, asmenybės savybes, reikalingas santykiams palaikyti. Kiekvienas vaikas trokšta emocinės šilumos, meilės, glamonių, supratimo, savęs priėmimo. Ypatingai svarbu, kad vaikas šeimoje jaustųsi reikalingas ir teigiamai vertinamas.

 

 Kodėl reikia nuolatos bendrauti su savo vaikais ir kaip tai daryti teisingai? Pati svarbiausia bendravimo su vaikais prielaida yra artimas vaiko emocinis ryšys su mama ir tėčiu. Tėvai turėtų dažniau vaiką apkabinti, bučiuoti, šypsotis jam, kalbėtis su juo. Svarbu, kad vaikas tyrinėtų pasaulį ne klaidų ir bandymo metodu, o kad tėvai jam viską parodytų ir paaiškintų. Įvardydami vaiko veiksmus, emocijas, mokydami jį naujų žodžių, skatindami, girdami, tėvai užmezga stiprų emocinį ryšį, kuris sudaro pagrindą tolimesniam vaiko vystymuisi ir asmenybės raidai. Vėliau labai svarbu atkreipti dėmesį, kuo vaikas domisi, kas jam svarbu, kokie jo norai, kas jam patinka ir suteikia džiaugsmo. Čia irgi būtina pabrėžti, kad tėvai tai gali pasiekti tik bendraudami, kai tarp tėvų ir vaiko yra užsimezgęs emocinis ryšys. Tėvų gebėjimas aiškiai išsakyti ir išreikšti savo jausmus, mintis, išgyvenimus, mokėjimas ne tik klausyti, bet ir girdėti žinią, kurią vaikas nori pranešti, labai suartina ir palengvina bendravimą. Tėvai turėtų apsvarstyti, ką galima pakeisti savyje, norint pagerinti santykius su jais.

Kokios yra nebendravimo pasekmės?

Vaikai, kurie pasaulį supranta, kaip nesaugų ir keliantį grėsmę jų egzistavimui, pasižymi ryškiomis elgesio problemomis, t. y. jie nesilaiko bendrų susitarimų, pažeidžia nustatytas elgesio taisykles, prastai mokosi, jų elgesys yra agresyvus, jie dažnai mušasi, anksti pradeda rūkyti, išbando alkoholio, narkotikų poveikį ar net įninka į juos.

Akmenės rajono paramos šeimai centro

Pagalbos šeimai padalinio

socialiniai darbuotojai, dirbantys su šeimomis,

Linas Lileikis ir Rūta Liaučiūtė

„Laimingas vanduo“

„Laimingas vanduo“ – tai projektas, skirtas apvalyti vandens telkinių pakrantes, grąžinti nuo seno lietuviams būdingą pagarbą bei meilę gamtai – vandeniui ir žemei, atkurti artimą ryšį ir žinojimą, kadaise savaime suprantamą, kad žemė gyva ir vanduo gyvas. Dar daugiau – jis mūsų gyvybės pagrindas. Apvalius vandens telkinių pakrantes, išreiškiame dėkingumą vandeniui.

„Laimingas vanduo“ – tai jau 3-asis projekto „Žmogaus dovana Žemei“ etapas, kuriuo ir užbaigėme projektą. Mes jį vykdėme dviem etapais. Pirmiausia rinkome ir dekoravome akmenukus, o kitą dieną vykome prie užtvankos Akmenėje. Ten rinkome šiukšles, švarinome maudyklos pakrantę. Vėliau gėrėjomės ir džiaugėmės vandeniu, iš akmenukų išdėliojome vandens lašą. Kalbėjomės apie aplinkos taršą, žmonių abejingumą ir žmonių gerą valią rūpintis gamta. Džiaugėmės, kad dalyvavome projekte.

Socialinė darbuotoja Jūratė Lakačiauskienė

Gėlių žydėjimas

Saulutė šviečia ir aplinką  puošti kviečia. Tad nieko nelaukdamos Paramos šeimai centro globotinės (rūpintinės) ir Krizių centro gyventoja  sėjo gėlių sėklas, laistė ir prižiūrėjo. Ilgai netruko ir mergaičių ir Krizių centro gyventojos prižiūrimi daigeliai sudygo.  Sulaukę tinkamo laiko, išnešėme į mūsų įstaigos gėlynus pasodinti savo užaugintus daigus. Globotinės ir Krizių centro gyventoja mielai prisidėjo prie žemės purenimo, sodinimo ir laistymo. Belieka sulaukti žydėjimo.

 

Socialinė darbuotoja Viktorija Škultinienė,
socialinio darbuotojo padėjėja Judita Danelavičienė

Peržiūrėti visas