Akmenės rajono paramos šeimai centras

Kaip rasti bendrą kalbą su vaiku?

Bendravimo prigimtis įžvelgiama žmogaus saviraiškoje, jo sugebėjime perduoti kitiems žmonėms tai, ką galvoja, jaučia, kokį mato save ir supančią aplinką. Bendraudami žmonės labiau atsiveria ir pažįsta vienas kitą, todėl nuo pat mažų dienų tėvai moko savo vaikus bendrauti, kad jie užaugtų ir taptų pavyzdingomis, daug pasiekusiomis asmenybėmis.

Š. m. kovo 9 d. Akmenės seniūnijoje vyko švietėjiška paskaita apie tėvų ir vaikų bendravimo svarbą. Švietėjišką paskaitą šeimoms apie tėvų bendravimo su vaikais subtilybes ir nebendravimo pasekmes vedė Akmenės gimnazijos soc. pedagogė Eglė Radionova.

 Koks turi būti tikrasis tėvų bendravimas su vaikais? Tėvai yra emociniai globėjai ir saugumo garantas bei elgesio modelis. Taigi, kokie yra vaikai, labai priklauso nuo to, kaip su jais elgiasi jų tėvai, kaip sugeba ugdyti vaikų pagrindinius poreikius ir jausmus. Tam, kad vaikų emocinė raida vyktų sėkmingai, reikalingi nuolatiniai šilti santykiai su jam artimiausiu žmogumi. Tai lemia teigiamus lūkesčius, skatinančius bendravimą, asmenybės savybes, reikalingas santykiams palaikyti. Kiekvienas vaikas trokšta emocinės šilumos, meilės, glamonių, supratimo, savęs priėmimo. Ypatingai svarbu, kad vaikas šeimoje jaustųsi reikalingas ir teigiamai vertinamas.

 

 Kodėl reikia nuolatos bendrauti su savo vaikais ir kaip tai daryti teisingai? Pati svarbiausia bendravimo su vaikais prielaida yra artimas vaiko emocinis ryšys su mama ir tėčiu. Tėvai turėtų dažniau vaiką apkabinti, bučiuoti, šypsotis jam, kalbėtis su juo. Svarbu, kad vaikas tyrinėtų pasaulį ne klaidų ir bandymo metodu, o kad tėvai jam viską parodytų ir paaiškintų. Įvardydami vaiko veiksmus, emocijas, mokydami jį naujų žodžių, skatindami, girdami, tėvai užmezga stiprų emocinį ryšį, kuris sudaro pagrindą tolimesniam vaiko vystymuisi ir asmenybės raidai. Vėliau labai svarbu atkreipti dėmesį, kuo vaikas domisi, kas jam svarbu, kokie jo norai, kas jam patinka ir suteikia džiaugsmo. Čia irgi būtina pabrėžti, kad tėvai tai gali pasiekti tik bendraudami, kai tarp tėvų ir vaiko yra užsimezgęs emocinis ryšys. Tėvų gebėjimas aiškiai išsakyti ir išreikšti savo jausmus, mintis, išgyvenimus, mokėjimas ne tik klausyti, bet ir girdėti žinią, kurią vaikas nori pranešti, labai suartina ir palengvina bendravimą. Tėvai turėtų apsvarstyti, ką galima pakeisti savyje, norint pagerinti santykius su jais.

Kokios yra nebendravimo pasekmės?

Vaikai, kurie pasaulį supranta, kaip nesaugų ir keliantį grėsmę jų egzistavimui, pasižymi ryškiomis elgesio problemomis, t. y. jie nesilaiko bendrų susitarimų, pažeidžia nustatytas elgesio taisykles, prastai mokosi, jų elgesys yra agresyvus, jie dažnai mušasi, anksti pradeda rūkyti, išbando alkoholio, narkotikų poveikį ar net įninka į juos.

Akmenės rajono paramos šeimai centro

Pagalbos šeimai padalinio

socialiniai darbuotojai, dirbantys su šeimomis,

Linas Lileikis ir Rūta Liaučiūtė

Skip to content