Akmenės rajono paramos šeimai centras

Prevencinė paskaita „Žalingų įpročių žala žmogaus sveikatai“

Rugpjūčio 7 d., bendradarbiaujant su Akmenės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistais, suorganizuota prevencinė paskaita „Žalingų įpročių žala žmogaus sveikatai“, skirta 10–18 metų vaikams. Paskaitos tikslas – šviesti socialinę riziką patiriančių šeimų vaikus apie alkoholio, tabako gaminių vartojimo sukeliamą žalą bei pasekmes, formuoti socialinius įgūdžius, padėsiančius atsispirti pagundai vartoti įvairius svaigalus, ugdyti vaikų teigiamą požiūrį į sveikatos saugojimą, mažinti žalingų įpročių paplitimo mastus.

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė G. Ribinskienė vaikams papasakojo apie psichoaktyvias medžiagas bei pagrindinius žalingus įpročius, su kuriais susiduria jauni žmonės. Vaizdinėmis priemonėmis pateikė išsamią informaciją, kokios yra neigiamos alkoholio vartojimo pasekmės bei tabako sudėtinių dalių poveikis sveikatai, kokie yra mitai apie rūkymą, kokios yra kitos neigiamai veikiančios medžiagos, su kurių vartojimu tiesiogiai ar netiesiogiai galima susidurti kasdieniame gyvenime. Paskaitos metu vaikai aktyviai įsitraukė į diskusiją ir noriai atsakinėjo į specialistės klausimus. Analizavo, dėl kokių priežasčių jauni žmonės vartoja psichoaktyvias medžiagas. Vaikai išvardijo dažniausiai pasitaikančius žalingus įpročius: paminėjo rūkymą, elektronines cigaretes, alkoholio vartojimą, narkotikus. Diskusijos su vaikais metu buvo galima sužinoti jų nuomonę apie psichoaktyvias medžiagas.

Pasak sveikatos stiprinimo specialistės G. Ribinskienės, narkotines medžiagas žmonės vartoja aktyviau nei prieš ketverius metus. Specialistė akcentavo, kad tabako dūmai kenkia ne tik pačiam rūkančiajam – pasklidę aplinkoje veikia ir kitų asmenų sveikatą. Taip pat pabrėžė, kad elektroninės cigaretės, kurių populiarumas vis auga, ne ką mažiau pavojingos žmogaus sveikatai.

Paskaitos metu vaikai sužinojo, kad reguliarus psichoaktyvių medžiagų vartojimas – netgi ir trumpą laiką – gali sukelti fiziologinę priklausomybę, kaip suprasti ir atskirti, kad žmogus yra pavartojęs narkotinių medžiagų, kas ir kaip gali padėti atsisakyti rūkymo tiems, kas jau rūko, kur kreiptis pagalbos. Po paskaitos vaikai turėjo galimybę atlikti praktinę užduotį, kurios metu naudodama specialias priemones specialistė pademonstravo alkoholio poveikį organizmui.

Tikimės, kad ši paskaita ne tik suteikė vaikams daugiau žinių apie medžiagas, žalojančias organizmą, bet ir skatins susimąstyti, ar verta pradėti jas vartoti, kad psichoaktyvių medžiagų vartojimas visai nemadingas, o kenksmingas ir brangus užsiėmimas.

Tėvų ir kitų šalia esančių suaugusiųjų pareiga apsaugoti vaiką nuo žalingų įpročių, kurie itin kenkia jauno žmogaus organizmo vystymuisi ir asmenybės brendimui. Svarbu nuo mažens skiepyti sveikos gyvensenos principus, vertybines nuostatas, skatinti rūpintis tiek fizine, tiek dvasine sveikata. Asmeninis tėvų pavyzdys bene geriausiai vaikams paliudytų tiesą, kad jokie dirbtiniai malonumai neatstos tikrojo gyvenimo džiaugsmo.

Akmenės rajono paramos šeimai centro

Pagalbos šeimai padalinio

socialinė darbuotoja, dirbanti su šeimomis,

Asta Griciuvienė