Akmenės rajono paramos šeimai centras

Joninių paminėjimas

Ar Jūs žinote, kas yra Joninės ir kada jos švenčiamos ?

Jonìnės  – šventė, švenčiama birželio 24 d., taip pat naktį iš birželio 23 į 24 d., maždaug tuo metu, kai Šiaurės pusrutulyje būna ilgiausia diena ir trumpiausia naktis.

Mes lietuviai švenčiame Jonines, bet ar žinome šventės simbolių reikšmę.

Ugnis: ant aukuro uždegama ugnis, kuri simbolizuoja moralinį apsivalymą. Aukurui bedegant pasidžiaugiama atliktais darbais, išsakomos ateities viltys, lūkesčiai.

Laužas simbolizuoja sveikatą ir laimę šeimyniniame gyvenime, todėl per laužus šokinėja ir jauni, ir seni.

Vainikas: nemirtingumo ir meilės simbolis. Vainikus iš gėlių dažniausiai pina merginos. Ąžuolo lapų vainikai, simbolizuojantys stiprybę, buvo pinami ir dovanojami Jonams ir Janinoms arba kabinami ant varduvininkų namo durų. Kai kuriose gyvenvietėse buvo paprotys nupintą vainiką padėti kryžkelėje: žmonės tikėjo, kad atlikę šį darbą, gali susapnuoti savo ateitį.

Paparčio žiedas: jo ieškoti gali tik drąsus žmogus, nes manoma, kad paparčio žiedą saugo raganos. Miško gilumoje suradus papartį, po juo reikia patiesti nosinaitę ar skarelę, aplink jį apibrėžti ratą šermukšnine lazda, padėti indą su šventintu vandeniu, uždegti žvakę ir melstis. Radinį patariama, prasipjovus ranką, įsikišti po oda, kad nepasimestų. Paparčio žiedo ieškoma vidurnaktį, svarbu, kad aplink būtų kurtinanti tyla.

O kaip Joninės švenčia kaimynai latviai?

Latviai šią dieną jie pina ąžuolo vainikus ir dovanoja juos Janiams, o savo automobilius puošia įvairiomis lauko gėlėmis bei ąžuolo šakelėmis (https://lt.wikipedia.org/wiki/Jonin%C4%97s).

Birželio 24 d. Akmenės rajono paramos šeimai centre Joninių paminėjimas. Krizių centro gyventojai kartu su „Žvaigždukų“ ir „Sportomanų“ šeimynomis birželio 24 dieną Akmenės rajono paramos šeimai centre paminėjo Jonines. Vakaris, Nedas ir Daivaras sukūrė laužą, Austėja ir Agnė paserviravo lauko pavėsinėje stalą.  Visi kartu linksmai bendravome, juokavome, karštu oru atsivėsinome ragaudami ledus ir vakaro maudynėmis Molupio tvenkinyje.

Tariame ačiū socialinio darbuotojo padėjėjai V. Janauskienei už pagal jos firminį receptą marinuotus kiaulienos šašlykus.

Socialinė darbuotoja J. Jonušienė, socialinio darbuotojo padėjėja R. Kasparavičienė

Peržiūrėti visas